خدا

شكیات نماز چیست؟

شكیات بر 23 قسم است ، هشت قسم آن نماز را باطل مى كند و به شش قسم آن نباید اعتنایى كرد و نه قسم آن صحیح است .

 

شكهاى باطل :
اگر یكى از این شكها را براى نمازگزار پیش آید، نمازش باطل است :
1- شك در شماره ركعتهاى نمازهاى دو ركعتى
2- شك در شماره ركعتهاى نماز سه ركعتى
3- در شكهاى نمازهاى چهار ركعتى كه پاى یك در میان باشد.
4- اگر در نمازهاى چهار ركعتى پیش از تمام شدن سجده دوم شك كند.
5- شك بین 2 و 5 یا 2 و بیشتر از 5.
6- شك بین 3 و 6 یا 3 و بیشتر از 6.
7- شك بین 4 و 6 و یا 4 و بیشتر از 6.
8- شك در ركعتهاى نماز كه نداند چند ركعت خوانده

شكهائى كه نباید به آن ها اعتنا كرد:
1- شك در چیزى كه نمازگزار از محل آن گذشته است مثل اینكه در ركوع شك كند كه آیا حمد و سوره را خوانده یا نه .
2- شك بعد از سلام نماز
3- شك بعد از گذشتن وقت نماز
4- شك كسى كه زیاد در نماز شك مى كند كه به او كثیرالشك مى گویند.
5- شك امام در شماره ركعتهاى نماز در صورتى كه ماءموم آن را بداند و یا شك ماءموم در ركعتهاى نماز در صورتى كه شماره آن را امام بداند كه در صورت اول ، امام با رجوع به ماءموم رفع شك از خود مى كند و در صورت دوم ، ماءموم ، با رجوع به امام ، وظیفه خود را انجام مى دهد.
6- شك در نمازهاى مستحبى

شكهاى صحیح
در نه صورت اگر نمازگزار در شماره ركعتهاى نماز چهار ركعتى شك كند باید به دستورات زیر عمل نماید:
1- نمازگزار بعد از سربرداشتن از سجده دوم شك كند دو ركعت خوانده یا سه ركعت ، بنا را بر سه مى گذارد و یك ركعت دیگر را مى خواند و نماز را تمام مى كند سپس یك ركعت نماز احتیاط ایستاده ، یا دو ركعت نشسته مى خواند.
2- شك بین دو و چهار بعد از سجده دوم ، بنا را بر چهار مى گذارد و نماز را تمام مى كند و دو ركعت نماز احتیاط مى خواند.
3- شك بین دو و سه و چهار بعد از سجده دوم بنا را بر چهار مى گذارد و نماز را تمام مى كند آنگاه دو ركعت نماز احتیاط ایستاده و دو ركعت نشسته مى خواند
4- شك بین چهار و پنج بعد از سجده دوم كه بنا را بر چهار مى گذارد و نماز را تمام نموده و بعد از نماز، دو سجده سهو مى كند.
5- شك بین سه و چهار در هر كجاى نماز كه باشد بنا را بر چهار مى گذارد و نماز را تمام مى كند وبعد یك ركعت نماز احتیاط ایستاده مى خواند.
6- شك بین چهار و پنج در حال ایستاده كه باید نمازگزار بدون ركوع بنشیند و تشهد را بخواند و نماز را سلام دهد و یك ركعت نماز احتیاط ایستاده را بخواند.
7- شك بین سه و پنج در حال ایستاده كه باید نماز گزار بدون ركوع بنشیند و تشهد را بخواند و سلام دهد و دو ركعت نماز احتیاط را ایستاده بخواند.
8- شك بین سه وچهار و پنج در حال ایستاده كه باید نمازگزار، بنشیند و سلام دهد سپس دو ركعت نماز احتیاط ایستاده و دو ركعت نشسته بخواند.
9- شك بین پنج و شش در حال ایستاده كه باید نمازگزار بنشیند و تشهد بخواند و سلام دهد سپس دو سجده سهو را بجا آورد.

نماز احتیاط
كسى كه نماز احتیاط بر او واجب شده باید فورا بعد از نماز نیت كند و تكبیر بگوید و حمد را بخواند و به ركوع رود و دو سجده را بخواند پس اگر یك ركعت نماز احتیاط بر او واجب است تشهد مى خواند و سلام مى دهد و اگر دو ركعت بعهده اوست پس از دو سجده دیگر پس از دو سجده برمى خیزد و یك ركعت دیگر مثل قبل مى خواند و پس از دو سجده دیگر تشهد مى خواند و سلام مى دهد و دو ركعت نماز احتیاط نشسته هم به همین صورت مى خواند با این تفاوت كه بجاى ایستادن مى نشیند. باید توجه داشت كه نماز احتیاط سوره و قنوت ندارد و باید آهسته خواند ونیت هم به زبان نیاورد.

سجده سهو
در شش مورد باید سجده سهو كرد یعنى نمازگزار بعد از سلام نماز فورا نیت سجده سهو مى كند و پیشانى را بر چیزى كه سجده بر آن صحیح است مى گذارد و مى گوید:بسم الله و بالله و صلى الله على محمد و آل محمدآنگاه سر از سجده برمى دارد و دوباره به سجده مى رود و باز همان ذكر را تكرار مى كند و سر از سجده بر مى دارد و مى نشیند و تشهد مى خواند و سلام مى دهد.
مواردى كه سجده سهو لازم است عبارتند از:
1- در بین نماز، سهوا حرف بزند.2- جائى كه در نماز نباید سلام دهد مثلا در ركعت اول سهوا سلام دهد 3- در نماز یك سجده را فراموش كند 4- تشهد نماز را فراموش كند 5- در نماز 4 ركعتى بعد از سجده دوم شك كند كه 4 ركعت خوانده یا 5 ركعت در این صورت مى نشیند و نماز را تمام مى كند و دو سجده سهو بجا مى آورد 6- و همچنین در نماز چهار ركعتى در حالت ایستاده شك بین 5 و 6 پیش آید.[ پنجشنبه 9 شهریور 1391 ] [ 05:48 ق.ظ ] [ افسانه ] [ نظرات() ]
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو