تبلیغات
خدا - دعاى مؤمنان

خدا

دعاى مؤمنان

موسى و هارون مدتى در میان بنى اسرائیل به تبلیغ توحید و ایمان و مبارزه و آزادى دست زدند، اما به جز افرادى اندك ایمان نیاوردند. چرا كه ترس از فرعون و حكومت ظالمانه‏اش مانع از گرایش مردم به موسى مى‏شد.

موسى كه به همین گروه اندك نیز اطمینان خاطر نداشت، براى تقویت ایمان و روحیه آنان گفت: «اگر مؤمنید و از مسلمانانید بر خداوند توكل كنید.»

آنان گفتند: بر خداوند توكل كردیم. و سپس رو به جانب پروردگار بزرگ كردند و چنین دعا كردند:

رَبَّنا لا تَجْعَلْنا فِتْنَةً لِلْقَومِ الظّالمینَ * وَنَجِّنا بِرَحْمَتِكَ مِنَ القَوْمِ الكافِرینَ؛(1)

بارالها، ما را هدف قوم ستمكار قرارمده و به رحمت خود ما را از شرّ كافران نجات بخش.

6 . موسى به فرمان الهى به دعوت توحیدى ادامه مى‏داد، اما كمتر كسى به او ایمان مى‏آورد و فرعون ستمگر و دستگاه جبارش بر فشار خود به موسى و هارون مى‏افزود. اما شدّت عمل فرعونیان و گمراهى مردم مانع از كار موسى نشد. از این رو با ایمان كامل و با قاطعیت اعلام كرد:

أُفَوِّضُ أَمْرى إِلَى اللّه‏ِ إِنَّ اللّه‏َ بَصیرٌ بِالْعِبادِ؛(2)

سر نوشتم را به خدا سپردم، به درستى كه خدا بر بندگانش بیناست.

مكنت و ثروت و قدرت فرعونیان چشم‏ها را خیره كرده بود. مردم هم كه داراى رشد عقلانى نبودند بین موسى و مؤمنان از یك‏سو، و فرعون و دستگاه سلطنتش از سوى دیگر مقایسه مى‏كردند و پیداست وقتى كه ملاك در مقایسه، ظواهر مادى و لباس و كاخ و ملك و پول و زر باشد كفّه فرعون برترى دارد و موسى و هارون به او نمى رسند. چرا كه فرعون سلطان دنیاپرست و جمع‏كننده قدرت و ثروت بود، موسى و هارون پیام آور ایمان و اعتقاد و عدالت و آزادى بودند.

موسى كه ثروت و جاه و جلال مادى فرعون و اطرافیانش را مانع گرایش مردم به توحید و تقوا مى‏دید، در مناجات با خداوند چنین گفت:

رَبَّنا إِنَّكَ آتَیْتَ فِرْعَوْنَ وَمَـلاَءَهُ زِ ینَةً وَأَمْوالاً فِى الحَیاةِ الدُّنْیا رَبَّنا لِـیُضِلُّوا عَنْ سَبِـیلِكَ رَبَّنا اطْمِسْ عَلى أَمْوالِـهِمْ وَا شْدُدُ عَلى قُلُوبِـهِمْ فَلا یُـؤْمِنُوا حَتّى یَرَوُا العَذابَ الأَلِـیمَ؛(3)

بارالها، تو به فرعون و اطرافیانش جمال و مال در دنیا داده‏اى، اما ـ آنان به جاى شكر گزارى ـ از راه تو گمراه شدند. بارالها، اموالشان را نابود و دل‏هایشان را سنگ كن ـ تا دیگر ایمان اجبارى نیاورند ـ تا آن كه عذاب دردناك را ببینند.

                                                      


1 . یونس (10) آیات 85 ـ 86 .

2 . غافر (40) آیه 44.

3 . یونس (10) آیه 88 .

 

Share

[ دوشنبه 9 آبان 1390 ] [ 12:46 ب.ظ ] [ افسانه ] [ نظرات() ]