تبلیغات
خدا - ثمرة نماز با حضور قلب

خدا

ثمرة نماز با حضور قلب

امام باقر (ع) به نقل از رسول خدا (ص) فرمود:

هنگامی که بندة مؤمن برای انجام نماز بپا می خیزد، خداوند به سوی او نظر رحمت میکند( یا خداوند به او توجه می کند) تا اینکه نماز را به پایان ببرد، و رحمت از بالای سرش تا کرانة آسمان بر او سایه می افکند، و فرشتگان از گرداگرد [ یا از بالای سر] او تا کرانه آسمان  اورا در بر می گیرند، و خداوند فرشته ای را بر او می گماردکه روی سرش بایستد و بگوید: ای نمازگزار، اگر میدانستی که چه کسی به تو می نگرد و با چه کسی مناجات می کنی، هرگز روی خود را بر نمی گرداندی، و هیچگاه از جایت تکان نمی خوردی.»

سپس تسبیح حضرت زهرا(س) را بگوید.

از تعقیبات مهم جهت استجابت دعا، خواندن دعای زیر است که در روایت آمده است:«هر کس بعد از نماز واجب بگوید:

﴿ یا مَن یَفعَلُ ما یَشاءُ، وَلا یَفعَلُ ما  یَشآءُغَیرُهُ

-   ای خداوندی که آنچه بخواهی انجام می دهی، و غیر تو نمی تواند هر چه را خواست انجام دهد.

سپس حاجات خویش را بخواهد، هر چه درخواست کند به او عطا شود.»[1]

از تعقیبات مهم جهت افزونی سعادت و دفع چیزهایی که از آن هراس دارد، اذکار زیر است که در روایت آمده امام صادق (ع) فرمود:« روزی رسول خدا (ص) به اصحایش فرمود: اگر جامه ها و ظروفی را که دارید جمع کنید و روی هم بگذارید، آیه به آسمان می رسد؟ عرض کردند: خیر، ای رسول خدا . فرمود: وقتی از خواندن نماز فراقت پیدا کردید، سی بار بگویید:

«سُبحانَ اللهِ، وَ الحَمدُلِلّهِ، وَ لا اِلهَ إلَّا اللهُ، وَاللهُ أَ کبَرُ.»

زیرا این کلمات، ویرانی، غرق شدن، سوختن، افتادن در چاه، خوراک درندگان قرار گرفتن، جان سپردن به صورت بد، و هر گونه نکبت و گرفتاری و مصیبتی را که بر بنده در آن روز فرود می آید، دفع می کنند، و آنها مُعَقَّبات[2]  هستند.[1] . کافی، ج ۲ ، ص ۵۴۹ ، ۹- البته در کافی عبارت به صورت زیر آمده است: « وَ لا یَفعَلُ ما یَشاءُ، أَحَدٌ غَیرُهُ » و نیز اینکه تمام دعا را سه بار بگوید.

[2] . یعنی امور خوشایند ( از جمله دفع موارد مذکور در روایت) را در پی دارند.

Share

داغ کن - کلوب دات کام[ دوشنبه 21 فروردین 1391 ] [ 11:45 ب.ظ ] [ افسانه ] [ نظرات() ]